زعفران گناباد در آستانه ی جهش!       
چهارشنبه, ۱ اسفند, ۱۳۹۷ - 2019 February 20
کد خبر: 649
تاریخ انتشار: ۱۷ اسفند ۱۳۹۱
خانه » آلبوم عکس » بیمارستان 22 بهمن گناباد – اسفند 1391 – بخش MRI

بنده هم توفیقی یافتم که با دستگاه MRI تصاویری از بدنم بر دارم ! تو این 25 دقیقه با این که خیلی صداهای عجیب و قریب از تو دستگاه میومد، ولی من در کمال آرامش یه چرتی زدم !

بیمارستان 22 بهمن گناباد - بخش MRI

بیمارستان 22 بهمن گناباد – بخش MRI

ام‌آرآی (به انگلیسی: MRI)‏ که مخفف عبارت (به انگلیسی: Magnetic Resonance Imaging)‏ است و”تصویرسازی تشدید مغناطیسی” نامیده میشه. بنده هم توفیقی یافتم که با این دستگاه تصاویری از بدنم بر دارم !

تو این 25 دقیقه با این که خیلی صداهای عجیب و قریب از تو دستگاه میومد بیرون ولی من در کمال آرامش یه چرتی زدم !

25 دقیقه تصویر برداری طول کشید تا بنده چشمم به جمال تصاویر روشن گشت. از پیگیری دوستان علوم پزشکی جهت تجهیز بیمارستان به دستگاه MRI کمال تشکر و سپاس را داریم. همچنین از دوست بسیار خوبم جناب وحید حسینیان هم کما تشکر و امتنان را دارم!

و اما یکسری اطلاعات در مورد MRI

ام.آر.آي يا تصويربرداري رزونانس مغناطيسي تكنيك نسبتا جديدي است كه از آغاز دهه 1980 مورد استفاده قرار گرفته است.
در اسكن هاي ام. آر.آي از امواج مغناطيسي و راديويي يا هرگونه پرتو غيراشعه ايكس استفاده مي شود و لذا فرد در معرض اشكال زيانبار پرتو قرار نمي گيرد.
نحوه كار اسكنر ام.آر.اي:
در اين روش بيمار در داخل يك آهن رباي لوله اي شكل بزرگي قرار مي گيرد سپس امواج راديويي 10 هزار تا 30 هزار برابر قوي تر از ميدان مغناطيسي زمين به بدن او ارسال مي شود.
اين امواج اتم هاي بدن را تحت تاثير قرار مي دهد به طوري كه هسته اتم ها در موقعيت متفاوتي قرار مي گيرند.
با بازگشت به حالت اول ; هسته اتم ها امواج راديويي خود را ساطع مي كنند.
اسكنر اين سيگنال ها را دريافت كرده و يك كامپيوتر آنها را به صورت يك عكس درمي آورد. مبناي اين تصاوير محل و قدرت سيگنال هاي ورودي است.
بدن ما عمدتا شامل آب است و آب حاوي اتم هاي هيدروژن است.
به همين دليل هسته اتم هيدروژن اغلب براي ايجاد يك اسكن ام.آر.آي به طريقي كه شرح داده شد به كار مي رود.
اسكن ام.آر.آي چه چيزي را نشان مي دهد؟
با استفاده از اسكنر ام.آر.آي امكان عكس گرفتن از تقريبا همه بافتهاي بدن وجود دارد.
بافتي كه كمترين اتم هاي هيدروژن را دارد (مثل استخوان ها) در تصوير تيره مي شود ، در حالي كه بافت هاي داراي اتم هاي هيدروژن زياد (مانند بافت چربي) روشنتر ديده مي شود.
با تغيير زمان پالس هاي امواج راديويي اين امكان كسب اطلاعاتي درباره بافت هاي مختلف موجود وجود دارد.
همچنين يك اسكن ام.آر.آي قادر است تصاوير واضحي را از بخش هايي از بدن كه به وسيله بافت استخواني احاطه شده اند فراهم سازد بنابراين تكنيك فوق براي بررسي مغز و طناب نخاعي نيز مفيد است.
به دليل آن كه اسكن ام.آر.آي تصاوير بسيار مشروح و مفصلي را ارائه مي دهد ، بهترين تكنيك براي يافتن تومورها (اعم از خوش خيم و بدخيم) در مغز مي باشد.
در صورت وجود تومور از اسكن براي تشخيص گسترش احتمالي آن به بافت هاي اطراف مغز استفاده مي شود.
اين تكنيك به ما امكان مي دهد جزييات ديگر در مغز را نيز بررسي كنيم.
براي مثال مشاهده رشته هاي بافت غيرنرمال كه در صورت ابتلا به ام.اس روي مي دهد را ممكن مي سازد و نيز تغييرات رخ داده در هنگام خونريزي مغزي را نشان مي دهد. همچنين تشخيص اين كه آيا بافت مغز پس از سكته مغزي دچار كمبود اكسيژن شده است را ميسر مي سازد. اسكن ام.آر.آي قادر به نشان دادن قلب و عروق خوني بزرگ در بافت اطراف آن است لذا تشخيص نواقص مادرزادي قلب و تغييرات در ضخامت عضلات اطراف آن پس از يك حمله قلبي را ممكن مي سازد.
تفاوت ام.آر.آي و سي تي اسكن در اين است كه با ام.آر.آي تصويربرداري از تقريبا هر زاويه اي امكان دارد ، در حالي كه به طور افقي عكس مي گيرد.
هيچ اشعه يونيزان (اشعه ايكس) در ايجاد تصوير ام.آر.آي دخالت ندارد. اسكن هاي ام.آر.آي به طور كلي مفصل تر و مشروح تر هستند. تفاوت بين بافت نرمال و غيرنرمال در اسكن ام.آر.آي نسبت به سي تي اسكن واضح تر است.
آيا ام.آر.آي خطرناك است؟
تاكنون هيچ خطر يا اثرات جانبي براي تكنيك ام.آر.آي شناخته نشده است. اين آزمايش دردناك نيست و اصلا احساس نمي شود. از آنجا كه در آن از اشعه استفاده نمي شود بدون مشكل قابل تكرار است.
تنها مورد ذكر شده صدمه احتمالي براي جنين در 12 هفته اول بارداري مادر است لذا در اين مدت ام.آر.آي براي زنان باردار انجام نمي شود.
تنها ناراحتي بيمار از اين است كه در يك محفظه سيلندري شكل قرار مي گيرد و براي افرادي كه دچار تنگناترسي (هراس از جاهاي بسته و تنگ) هستند چندان خوشايند نيست.
همچنين دستگاه ام.آر.آي معمولا صداهاي نسبتا بلند و ناراحت كننده اي را ايجاد مي كند.
در ضمن از آنجا كه بدن در ميدان مغناطيسي قوي قرار مي گيرد ، لازم است از همراه داشتن هرگونه جواهرات ، شيئ فلزي ، پوشيدن لباسهايي با تكمه هاي فلزي اجتناب شود بنابراين در صورتي كه هرگونه شيء فلزي مانند بست هاي جراحي ، سمعك و غيره همراه بيمار است بايد مسوول دستگاه را از آن آگاه سازد.

اینم خبر راه اندازیش !

افتتاح MRI با حضور معاونت محترم درمان وزارت بهداشت

بخش MRI بیمارستان 22بهمن گناباد با هزینه ای بالغ بر8/500/000/000 ریال در تاریخ 90/8/27 باحضور جناب آقای دکتر امامی رضوی معاون محترم درمان وزارت و امام جمعه معزز و فرماندار محترم شهرستان و جمعی از مسئولین شهرستان افتتاح گردید . تصویر این دستگاه که از کیفیت بالایی برخوردار است آماده پاسخگویی به بیماران شهرستان های گناباد ، بجستان وشهرهای همجوار می باشد . تلفن هاس تماس بیمارستان 22بهمن 17-7229012- 0533 و تلفن بخش MRI نیز05337222404 می باشد .

بیمارستان 22 بهمن گناباد - بخش MRI

بیمارستان 22 بهمن گناباد – بخش MRI

Share
 1. اون ریشاتو کوتاه کن مثل طالبان شدی!

 2. سعید گفت:

  سلام واقعا مرسی ازحوصله ووقتی که میزارین واسه این چیزا .واقعا جای تحسین داره.عالیه

 3. واقعا الان بیمارستان 22بهمن MRI داره !!!
  هشتصد و پنجاه میلیون تومــــــن خرج کرده !!!!
  عجب ! O.o

  شما برای تست دستگاه رفتین !؟ مجانی؟
  شما اولین نفر بودین پس!
  20دقیقه تو ماشین 850میلیونی چرت زدین !!!

نام:

رایانامه:

وب سایت

متن: