زعفران گناباد در آستانه ی جهش!       
چهارشنبه, ۱ اسفند, ۱۳۹۷ - 2019 February 20
کد خبر: 1158
تاریخ انتشار: ۱۳ مرداد ۱۳۹۵
خانه » اخبار » الزامات برگزاری جشن جهانی قنات

این مطلب ۱۳ مردادماه ۱۳۹۵ نگاشته شده است و پیشنهاد شده بود که جشن ملی قنات در تاریخ ۶ مهرماه همزمان با روز جهانی گردشگری برگزار شود،اما این رویداد پس از کذشت زمان نسبتا طولانی در ۱۴ بهمن ماه ۱۳۹۵ برگزار خواهد گردید.

پس از ثبت جهانی زنجیره‌یازده قنات ایرانی دارای فنّاوری متفاوت و با قدمت بیش از ۲۵۰۰ تا ۲۰۰ سال در ۶ استان خراسان رضوی، خراسان جنوبی، یزد، کرمان، مرکزی و اصفهان، اقدام اساسی شناساندن این آثار به جهانیان و استفاده از جاذبه‌های گردشگری آن با محوریت معرفی فرهنگ و دانش و تمدن بزرگ ایرانی است.
چندی پیش نیز کنوانسیون میراث جهانی یونسکو نام “قنات قصبه گناباد” را به‌عنوان نمادِ زنجیره یازده قنات ایرانی در لیستِ میراثِ جهانی ثبت کرده است.
خوشبختانه با پیگیری مسئولین شهرستان گناباد و مشارکت گسترده مردم، مقدمات برگزاری جشن جهانی قنات در محل قنات قصبه گناباد به‌عنوان قنات پرچم‌دار قنات‌های ایرانی در حال پیگیری است.
یکی از مهم‌ترین الزامات برگزاری این رویداد استفاده از ظرفیت نهادهای بین‌المللی فعال در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری و در رأس همه آن‌ها یونسکو است. بر اساس آنچه کنوانسیون میراث جهانی یونسکو پیش‌بینی کرده است، می‌توان از “صندوق میراث جهانی” در جهت برگزاری مناسب رویداد جهانی “جشن جهانی قنات” بهره برد.
امیدواریم با برگزاری این جشن به‌عنوان یک رویداد جهانی که می‌تواند با تعامل با یونسکو در روز جهانی گردشگری (۲۷ سپتامبر) در سطح بین‌المللی برگزار شود به معرفی این شاهکار فرهنگی ایرانی کمک شایانی نماییم.

the_persian_qanat

the_persian_qanat

Share

نام:

رایانامه:

وب سایت

متن: