زعفران گناباد در آستانه ی جهش!       
پنج شنبه, ۲۷ دی, ۱۳۹۷ - 2019 January 17
کد خبر: 1222
تاریخ انتشار: ۴ بهمن ۱۳۹۵
خانه » اخبار » خشکسالی های چندین ساله دلیل اصلی ریزگردها در گناباد

مدیر مرکز رشد فناوری گناباد با بیان اینکه دلیل اصلی به وقوع پیوستن ریزگردها و طوفان های گرد و غبار تغییرات آب و هوایی است که به دلیل کاهش بارندگی و خشکسالی های چندین ساله ای که در گناباد به وقوع پیوسته، ایجاده شده‌است، گفت: اگر بارندگی قابل قبولی اتفاق می‌افتاد، به طور طبیعی پوشش گیاهی منطقه نیز گسترش پیدا می کرد.

علیرضا جاوید عربشاهی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، با بیان این مطلب اظهار کرد: بحث طوفان های گرد و غبار و ریزگردها در گناباد از چندین سال است که معمولا از اردیبهشت ماه آغاز شده و تا مردادماه هر سال ادامه پیدا می کند.

وی ادامه داد: این طوفان ها مشکلاتی به لحاظ اجتماعی و اقتصادی برای مردم بوجود آورده و همچنین باعث تعطیل شدن بعضی از کسب و کارها و یا مهاجرت می گردد.

جاوید‌عربشاهی با بیان اینکه تاکنون مطالعه دقیقی روی این موضوع انجام نشده بود و بنابراین تصمیم به تشکیل یک کمیته این تحت عنوان «کمیته علمی کاهش اثرات ریزگردها و طوفان های گرد و غبار در گناباد»، در مرکز رشد فناوری این شهرستان تشکیل شده، عنوان کرد: در این کمیته از تمام ادارات، نهاد و دستگاه ها از جمله جهاد کشاورزی، منابع طبیعی، محیط زیست، هواشناسی، کمیته بحران فرمانداری، آب، برق و دانشگاه‌ها که به نوعی در این قضیه درگیر هستند، دعوت به همکاری شد.

مدیر مرکز رشد فناوری گناباد خاطرنشان کرد: بخشی از این طوفان ها از کشورهای همسایه مانند عراق وارد ایران شده و مقداری نیز از سایر نقاط کشور و بخشی نیز از کانون هایی که در خود شهرستان گناباد بود، نشأت گرفته و به شهرهای اطراف نیز سرایت می کند.

 

پیشینه طوفان های گرد و غبار در گناباد به دهه ۴۰ بر می‌گردد

 

وی با بیان اینکه پیشینه طوفان های گرد و غبار در گناباد به دهه ۴۰ بر می‌گردد، افزود: در آن زمان در راستای درخت کاری و اجرای پوشش گیاهی که در بیابان های اطراف انجام شد، تا حدی این مسئله کنترل گردید، اما خشکسالی‌های ۱۸ سال اخیر باعث شد که فرسایش خاک اتفاق افتاده و پوشش گیاهی منطقه از بین برود.

جاویدعربشاهی تصریح کرد: تا به امروز، کانون بحرانی اصلی در شهرستان گناباد شناسایی شده که شامل کانون بحرانی برگز، عمرانی نوده پشنگ، ریگ نخ کوه و بیدخت است که مجموعا بیش از ۲۳۰ هزار هکتار را در بر می گیرد.

وی با اشاره به اینکه بعد از شناسایی این کانون ها توسط کمیته علمی کاهش اثرات ریزگردها و طوفان های گرد و غبار طرح های مطالعاتی روی آن‌ها انجام شده، گفت: همچنین در ۱۱ جلسه بررسی و نهایتا نتایج بدست آمده در قالب یک جزوه به کمیته بحران فرمانداری ارسال گردیده که بتوانند در راستای پیگیری ها و جذب اعتباراتی که دارند از آن استفاده کنند.

 

کاهش سطح تولید مهمترین اثر ریزگردها

 

وی در خصوص اثراتی که طوفان های گردوغبار و ریزگردها بر حوزه های مختلف دارد، گفت: این طوفان‌ها در حوزه کشاورزی اثراتی دارد که خساراتی به مزارع وارد می‌کند و منجر به کاهش تولید و همچنین  ایجاد آفات به محصولات می‌شود و در کل مباحث فیزیولوژیکی و مکانیکی منجر به کاهش سطح تولید خواهدشد.

جاوید عربشاهی با اشاره به اینکه این ریزگردها در حوزه صنایع تبدیلی نیز مشکلاتی ایجاد کرده‌است، اظهار کرد: در حوزه راه‌ها و حمل و نقل جاده‌ای، نشست ماسه  و کاهش دید رانندگان و نیز در مقوله گردشگری، آموزش عالی، جذب دانشجو و کاهش تجهیزات آزمایشگاهی و در حوزه آب نیز می توان افزایش هزینه های نگهداری و اختلال در دستگاه های آبیاری را نام برد.

مدیر مرکز رشد فناوری گناباد همچنین در خصوص تأثیرات ریزگردها بر سلامت انسان ها نیز تصریح کرد: بر اساس آزمایشاتی که روی این ریزگردها انجام شده‌است، مشخص گردید چه اثراتی بر سلامت انسان دارد و زمانیکه این ذرات وارد ریه انسان می‌شود، می‌تواند چه مشکلات جدی تنفسی به‎وجود آورد.

وی ادامه داد: همچنین در این کمیته، اندازه غلظت و ترکیبات ذرات گرد و غبار بررسی شده و بعد از شناسایی علل و عوامل و تأثیرات آن ، روش کاهش اثرات نیز تجزیه و تحلیل می‌شود.

 

بهترین راه مقابله با طوفان، مالچ پاشی طبیعی است

 

مدیر مرکز رشد فناوری گناباد اظهار کرد: در گذشته با احداث بادشکن در تپه ها از ورود طوفان ها به داخل شهر جلوگیری می شد، همچنین روش های بیولوژیکی مانند مالچ پاشی نیز وجود دارد که  از برخاستن این ذرات از روی زمین جلوگیری می کند.

جاویدعربشاهی بیان کرد: این مالچ ها، دو نوع ماچ های مرسوم مانند قیر که قبلا نیز استفاده شده و مشکلات زیست محیطی بوجود آورده و باعث تخریب محیط زیست می گردد و مالچ های بیولوژیکی تقسیم بندی می‌شود، همچنین مالچ های طبیعی نیز تولید شده که وقتی روی خاک پاشیده می شود چسبندگی هایی در سطح خاک ایجاد می کند.

وی با بیان اینکه ریگ پاشی نیز به عنوان مالچ پاشی طبیعی و بیولوژیک استفاده می شود .

مدیر مرکز رشد فناوری گناباد تأکید کرد: تمام این روش ها بررسی شده و بهترین روش مقابله با طوفان های گرد و غبار و ریزگردها ایجاد فضای سبز، بارورکردن ابرها، ایجاد کمربند فضای سبز و پاشیدن مالچ های طبیعی است که قرار است در جلسه ای با مسئولین شهرستان در جهت اجرائی کردن این راهکارها گام‌هایی برداریم.

 

Share

نام:

رایانامه:

وب سایت

متن: