زعفران گناباد در آستانه ی جهش!       
چهارشنبه, ۱ اسفند, ۱۳۹۷ - 2019 February 20
کد خبر: 773
تاریخ انتشار: ۸ فروردین ۱۳۹۲
خانه » اخبار » سفر به روستای مِیموند

مٍیموند نام یکی از روستاهای آبریز روستای کلات است. روستای با آب و هوای خوب و مطبوع که به همه کسانی که دنبال مکانی برای تفرج و تفریح هستند پیشنهاد می کنم. فقط نظافت و بهداشت رو رعایت کنید اونجا ! خواهشا…

روستای میموند

روستای میموند

مِیموند نام یکی از روستاهای آبریز روستای کلات است. روستای با آب و هوای خوب و مطبوع که به همه کسانی که دنبال مکانی برای تفرج و تفریح هستند پیشنهاد می کنم. فقط نظافت و بهداشت رو رعایت کنید اونجا ! خواهشا…

کلات، نام روستایی است از دهستان زیبددر دامنه ی کوه‌ های جنوبی شهرستان گناباد . از شمال به یک دشت وسیع که به شهر گنابادمنتهی می‌شود و از جنوب به کوه‌ هایی متصل می‌ باشد که به شهر باغستان از توابع فردوس منتهی می‌شود و از غرب به روستای سقی و از شرق با روستاهای فخ، دیسفان و شهر کاخک همجوار است.

کلات به سرزمینی گفته می‌شود که بر قله و یا بلندی واقع شده باشد . دلیل این امر شاید این باشد که که روستای کلات بر بلندی مشرف بر شهر گناباد واقع شده و چشم انداز زیبایی دارد .

مردم روستای کلات در فصول مختلف به کارهای متعددی اشتغال دارند . کار اصلی مردم روستا کشاورزی است که از اواخر زمستان با کاشت غلات شروع می‌شود . پس از کشت غلات نوبت به کشت های بهاره نظیر سبزیجات و صیفی جات می‌ رسد . این محصولات شامل خیار سبز ، تره ، جعفری ، ریحان ، مرزه ، لوبیا سبز و گوجه فرنگی می‌ شود . مردم روستا در کنار کشاورزی خود کارهای متعددی از قبیل دامداری نیز دارند . به این منظور در کنار کشت محصولات یاد شده کاشت علوفه‌ های دامی نظیر یونجه ، شبدر ، ذرت علوفه‌ ای و چغندر به منظور تامین نیاز دام های اهالی نیز انجام می‌ شود . دام های تحت پرورش شامل گوسفند ، گاو و مرغ می‌شود . البته در فصل بهار پرورش کرم ابریشم که از کارهای با درآمد مناسب است نیز انجام می‌ شود . از دیگر اقلام قابل کشت در روستا زعفران می‌ باشد . این محصول مدت هاست که در این منطقه کشت می‌شود و پیشینه ی کاشت آن اگر قدیمی تر از زعفران قائنات نباشد هم دوره با آن می‌ باشد . اقتصاد چند محصولی این منطقه این امکان را به مردم داده‌ است که در صورت افت قیمت یا خسارات طبیعی وارده به برخی از محصولات ، مردم دچار تنگدستی و فقر نشوند .

 

Share
برچسب ها : ,

نام:

رایانامه:

وب سایت

متن: